Kategorie: Aktuální články, Akce roku 2019

P5 výlet Kokotské rybníky

Naučná stezka Kokotské rybníky. V sobotu 12.10.2019 uspořádala pionýrská skupina P5 výlet - Naučná stezka Kokotské rybníky.Akce se zúčastnili tři účastníci.Čti dále po rozkliknutí nadpisu.*Míra H.

 img  

Severovýchodně od Plzně se rozprostírá rozsáhlé polesí, jehož název u nás stoprocentně vyvolává úsměv. Díky naučné stezce plné jadrného humoru se nám ale dokonale objasnil původ jeho jména a také odhalila tajemná krajina plná vzácných rostlin a živočichů.

Ideální vstupní bránu do Kokotska představuje Nová Huť, která tvoří součást obce Dýšiny ležící několik kilometrů severovýchodně od Plzně. Odtud nás čekal zajímavý devítikilometrový okruh naučné stezky Kokotské rybníky.

Začali jsme u Čůráčku.

Brzy za úvodním panelem jsme se dostali k Čůráčku, pramene, který tryská z útrob úbočí Kokotského hřebene a kde si můžete nabrat první zásoby pitné vody. Záhy jsme minuli působivě upravené torzo "Velkého smrku" a poté jsme se dostali k tajemnému Čertovu kameni. Černý buližníkový útes prý původně překážel na dvorku jednoho z okolních statků. Naštvaný statkář se tedy dohodl s čertem, aby skalisko odstranil a odnesl ho až na Kokotské rybníky. Statkář dal v sázku svoji duši, čert zase rychlost, protože úkol musel stihnout do doby, než kněz v blízkém kostele odzpívá pašije. Jenže nemotornému pekelníkovi kámen cestou vypadl, a když kněz dokončil pašije, byl s kamenem akorát před začátkem Kokotského hřebene. A právě tady kámen vzteky upustil.

Kokot znamená kohout

Z Čertova kamene nám zbýval kousek cesty do Kokota, tedy respektive do místa, kde dříve stála stejnojmenná středověká ves. Tady díky informačnímu panelu konečně rozluštíme skutečný původ tohoto názvu. Žádná bizarnost se ovšem nekoná, ve staročeštině totiž výraz kokot označoval kohouta. Dodnes se užívá v některých jihoslovanských jazycích, obec Kokoti najdeme například na západě Bosny a blízká Černá Hora se pyšní dokonce dvěma Kokoty: Horním a Dolním.

Místní pojmenování Kokot pravděpodobně vzniklo podle skalisek na Kokotském hřebeni, které svým tvarem připomínají hřebínek kohouta. Existenci někdejšího Kokota nyní připomínají pouze drobné terénní nerovnosti, osud obce totiž zpečetilo neklidné 15. století. Tehdy ho vypálila vojska Strakonické jednoty bojující proti králi Jiřímu z Poděbrad. Archeologické výzkumy odhalily, že Kokot patří mezi největší zaniklé středověké vsi České republiky.

Vzhůru k vrcholu

Bezprostředně za zaniklou obcí se uvnitř lesa ukrývá Dolní kokotský rybník. Dnes je z valné části zarostlý, jen podél hráze se rozprostírá kovově lesklá hladina, během podzimních plískanic ale působí až magickým dojmem. Ze staletých dubů rostoucích na hrázi se ozývá šustění padajících žaludů, přilehlé břehy halí hustá mlha a podmanivé ticho občas prořízne hašteřivé skřehotání divokých kachen.

Dolní a Horní kokotský rybník spojuje vlhká niva potoka Svatky. I Dolní kokotský rybník už je zarostlý orobincem a rákosem a oba neobhospodařované rybníky se tak postupem času změnily na důležitá stanoviště vzácných rostlin i živočichů.

Odtud jsme se lehce dostali k dalšímu zastavení, které jsme našli poblíž nejvyššího bodu celého Kokotska. Kdo chce skutečně pokořit Kokotsko a stanout přesně na vrcholu, ten se ještě musí probít až ke kovovému stožáru se signalizačním světlem pro letadla v hustém mladém porostu lesní školky. Kdysi dávno tu ale stála rozhledna.

Pak nás už čekal příjemný sestup přes rozlehlou bučinu až do starobylé obce Bušovice, která se může pochlubit hlavně zajímavými ukázkami roubené architektury a pěkným barokním zámečkem. Poslední etapa stezky potom vedla převážně otevřenou krajinou. Místní experti doporučují turistům navštívit hlavně desáté zastavení, kde lze za extrémně příznivých podmínek zahlédnout i krušnohorský Klínovec.

Kokotsko není pouhopouhá kuriozita

Absolvování naučné stezky je výborným tipem na sobotní rodinný výlet, všichni si totiž bezesporu odnesou příjemný zážitek a výborně se pobaví. Dospělé rozveselí vskutku unikátní koncentrace lechtivých názvů a skvěle provedené informační tabule, pro děti je na oplátku u každého zastavení připravený malý kvíz.

Akce se povedla, jen s malou účastí. Počasí nám přálo.

Miroslav Hejlík 

print Formát pro tisk

O nás

Naše dětská organizace Pionýr připravuje a organizuje volný čas dětem a dospělákům v malém městečku jižně od Plzně.

Pozvánky

img img img img

Tábory 2024

Pionýrská skupina Nepomuk připravila pro léto 2024 šest táborových běhů, tábor rodičů s dětmi a tři příměstské tábory.. O přihlášky na tábory si můžete napsat nebo zavolat na kontakty uvedené v letáčku. img

Info

Skupinovým vedoucím je po výroční Radě od 20.1.2023 znovu Ing.Vašek Horník. img

Z historie táborů

Pojďme se podívat na dnes již opravdu historická fota z Přebudova postupně jak šel čas. 005.jpg další fotky z historie